აზერბაიჯანის დამოუკიდებლობის დღე!
28 მაისს, აზერბაიჯანის დამოუკიდებლობის დღის აღსანიშნავად, აზერბაიჯანის რესპუბლიკის საგანგებო და სრულუფლებიანმა ელჩმა საქართველოში, ბ-ნმა ფაიგ გულიევმა და სოკარ ენერჯი ჯორჯიას გენერალურმა დირექტორმა ბ-ნმა მაჰირ მამმედოვმა ყვავილებით შეამკეს ჰეიდარ ალიევის მემორიალური დაფა.
მათ ასევე მოინახულეს გამოჩენილი აზერბაიჯანელი მოღვაწეების პანთეონი ბოტანიკურ ბაღში, სადაც სხვა გამოჩენილ ისტორიულ პირებთან ერთად ასევე დაკრძალულია აზერბაიჯანის დემოკრატიული რესპუბლიკის პირველი პრემიერ-მინისტრი ფათალი ხან ხოისკი.
ბატონმა ელჩმა,მაჰირ მამედოვმა და სტუმრებმა ასევე მოინახულეს ჰეიდარ ალიევის მემორიალური ბაღი, რომელიც 2023 წელს აზერბაიჯანის რესპუბლიკის საელჩომ და სოკარმა ჰეიდარ ალიევის 100 წლისთავის იუბილეს მიუძღვნა.
დღის ბოლოს გაიმართა აზერბაიჯანის რესპუბლიკის საელჩოს, გალა მიღება სასტუმრო პულმანში, სადაც სოკარი და აზერბაიჯანის საელჩო უმასპინძლეს მოწვეულ სტუმრებს.
აზერბაიჯანის რესპუბლიკის საგანგებო და სრულუფლებიანმა ელჩმა საქართველოში, ბ-ნმა ფაიგ გულიევმა, მადლობა გადაუხადა მთავარ სპონსორს, სოკარ ენერჯი ჯორჯიას გენერალურმა დირექტორს ბ-ნ მაჰირ მამმედოვს, მხარდაჭერისთვის და წვლილისთვის საქართველოში აზერბაიჯანის რესპუბლიკის საელჩოს ოფიციალური მიღების ორგანიზებაში.

On May 28, to mark Azerbaijan's Independence Day, the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Azerbaijan to Georgia, Mr. Faig Guliyev, and the General Director of SOCAR Energy Georgia, Mr. Mahir Mammedov, laid flowers at the memorial plaque of Heydar Aliyev in Tbilisi. They also visited the Pantheon of prominent Azerbaijani figures in the Tbilisi Botanical Garden, where, among other notable historical personalities, the first Prime Minister of the Azerbaijan Democratic Republic, Fatali Khan Khoyski, is buried.
Mr. Ambassador Faig Guliyev, Mr. Mahir Mammedov, and the guests also visited the Heydar Aliyev Memorial Garden, established in 2023 by the Embassy of the Republic of Azerbaijan and SOCAR in honor of the 100th anniversary of Heydar Aliyev.
At the end of the day, a gala reception was held at the Pullman Hotel, where SOCAR and the Embassy of the Republic of Azerbaijan hosted invited guests.
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Azerbaijan to Georgia, Mr. Faig Guliyev, thanked the main sponsor, Mr. Mahir Mammadov, General Director of SOCAR Energy Georgia, for his support and contribution to organizing the official reception of the Embassy of the Republic of Azerbaijan in Georgia.